Wrocław – atrakcje warte odwiedzenia

Wrocław – atrakcje warte odwiedzenia

2022-11-10 0 przez admin

Stolica województwa dolnośląskiego pełna jest atrakcji turystycznych. Wrocław to miasto w wielowiekową, bogatą tradycją. Od czego zacząć zwiedzania Wrocławia?

Wrocławski Rynek

Wrocławski Rynek to prawdziwe centrum stolicy Dolnego Śląska. Na Rynku możemy zobaczyć nie jeden, a aż dwa ratusze miejskie: Stary Ratusz i Nowy Ratusz. Sam Rynek oceniany jest jest jako największy rynek staromiejski w Polsce i jeden z większych w całej Europie. Mimo swoich rozmiarów, ze względu na liczne atrakcje Wrocławia zgromadzone na Rynku i jego pobliżu, Rynek potrafi być bardzo zatłoczony. Zwłaszcza w okresie Jarmarku Bożonarodzeniowego organizowanego na przełomie listopada i grudnia. Będąc na wrocławskim Rynku możemy zajrzeć do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, zjeść w jednej z licznych restauracji lub odwiedzić pracownie artystyczne i galerie sztuki zlokalizowane na pobliskich Jatkach.

Uniwersytet Wrocławski

Z Rynku, zwiedzanie Wrocławia najlepiej kontynuować w stronę Odry, ulicami Kuźniczą lub Więzienną. Nad Odrą znajduje się główny gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, ze słynną Aulą Leopoldina. Budynek pochodzi w XVIII wieku, sama Aula jest miejscem unikatowym w skali kraju. Jedynym, tak kompletnie zachowanym przykładem świeckiego baroku, z pełnym wystrojem. Aula jak i inne pomieszczenia, w tym Oratorium Marianum, Uniwersytetu są udostępniane zwiedzającym.

Hala Targowa

Niedaleko Uniwersytetu, idąc wzdłuż Odry, znajduje się stylizowana, neogotycka, hala targowa z początku XX wieku. Obiekt cały czas pełni swoją pierwotną funkcję. Hala odwiedzana jest licznie przez mieszkańców Wrocławia, jak i coraz częściej, przez turystów. Na hali możemy zrobić zakupy spożywcze, zjeść w barze mleczny, ale też skorzystać z usług zgromadzonych na antresoli.

Ostrów Tumski

Prosto z Hali wychodzimy na Most Piaskowy i Wyspę Piasek, gdzie możemy podziwiać gotycki kościół pw. NMP. Z Wyspy Piasek, Mostem Tumskim przemieszczamy na Ostów Tumski, czyli najstarszą część Wrocławia. Z badań wiadomo, że Ostrów Tumski był zamieszkały już XI wieku, w tamtym okresie był wyspą u ujścia rzeki Oławy do Odry. Obecnie wyspą już nie jest. Na terenie dzielnicy mieści się wiele instytucji Kościoła Katolickiego, Katedra św Jana Chrzciciela, Pałac Arcybiskupi, Wrocławska Kuria Metropolitalna czy Archidiecezja Wrocławska. Szczególnie warta uwagi jest gotycka Katedra św Jana Chrzciciela z XIII wieku.

Muzeum Narodowe

Pozostając w centrum Wrocławia, warto przejść się nadodrzańskimi bulwarami ciągnącymi się między Mostem Piaskowym a Mostem Grunwaldzkim. Miedzy Zatoką Gondoli, a Mostem Pokoju natrafimy na Muzeum Narodowe, gdzie możemy odwiedzić wystawy stałe oraz ciekawe wystawy czasowe. Warta zobaczenia jest już sama siedziba muzeum – pochodzący z końca XIX wieku, późno neorenesansowy budynek, zaprojektowany pierwotnie jako siedziba władz administracyjnych, przez Karla Friedricha Endella. Szczególnie polecamy wizytę w muzeum jesienią, kiedy to obrastające budynek pnącza mienią się wszystkimi kolorami polskiej jesieni.

Wrocławskie Zoo

Zoo Wrocław to najstarszy w Polsce ogród zoologiczny i zarazem jedna z większych atrakcji Wrocławia, poza centrum miasta. Na szczególną uwagę zasługuje nowoczesne Afrykarium wybudowane we Wrocławskim zoo i udostępnione publiczności w 2014 roku. Jest to nie lada atrakcja zwłaszcza dla najmłodszych odwiedzających. Musimy jednak mieć tu na uwadze fakt, że, podobnie jak na wrocławskim Rynku, także w Zoo możemy napotkać tłumy turystów.

Hala Stulecia

Z Zoo mamy już blisko do Hali Stulecia czyli modernistycznej hali widowiskowej, wybudowanej w początki XX wieku. Nazwa Hali Stulecia wywodzi się, że faktu, że powstałą w celu uczczenia wydania we Wrocławiu przez Fryderyka Wilhelma III odezwy Do mojego ludu, wzywającej do powszechnego oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte. W okolicach Hali Stulecia zlokalizowany jest też, pochądzący z tego samego okresu Pawilon Czterech Kopuł w którym zlokalizowane jest obecnie Muzeum Sztuki Współczesnej. Dopełnieniem wspaniałej architektury tych unikalnych zabytków Wrocławia jest Wrocławska Pergola, wewnątrz której znajduje się wielka fontanna multimedialna, prezentująca po kilka pokazów dziennie, w sezonie.

Wrocławskie zabytki

Powyższa lista zabytków i atrakcji Wrocławia, jest tylko namiastką tego co w tym wspaniałym mieście możemy przeżyć i zobaczyć. Oprócz starego miasta, w centrum na pewno warto zwrócić uwagę na budynek Opery Wrocławskiej, liczne zabytkowe kamienice, czy Wrocławski Ogród Botaniczny. Warto też wybrać się do Dzielnicy Czterech Wyznań i poczuć unikalny charakter przenikania się kultur. Zakosztować w jednym z licznych wydarzeń kulturalnych czy po prostu oddać się poszukiwaniu krasnali. Pamiętajmy o słynnych wrocławskich krasnalach, które same w sobie stanowią dodatkową atrakcję turystyczną, zwłaszcza dla dzieci.