Subiektywny wybór najciekawszych miast w Europie

Subiektywny wybór najciekawszych miast w Europie

2022-07-05 Wyłączono przez admin

Wenecja

Wenecja jest najsłynniejszym miejscem w północnych Włoszech, usytuowane na licznych małych wysepkach, połączonych mostami, kanałami i kładkami, nad Zatoką Genueńską. Zwiedzanie Wenecji rozpoczyna się od Placu Świętego Marka – najważniejszego punktu miasta, gdzie znajdują się m.in. Bazylika Świętego Marka, Pałac Dożów i Zegar Astronomiczny. Restauracje i kafejki oferują przepyszne tradycyjne włoskie dania i pizze, a turyści mogą też spróbować miejscowych specjałów, takich jak słynne ciasteczka z migdałami – amaretti.

Sardynia

Sardynia to wyspa położona na Morzu Śródziemnym, u wschodnich wybrzeży Włoch. Jest największą wyspą Morza Śródziemnego poza Cyprem i Maltą. Sardynia przyciąga ze względu na swoje piękne krajobrazy, śródziemnomorski klimat, piaszczyste plaże i liczne zabytki. Miejsca które trzeba na niej odwiedzić to m.in. stolica wyspy – Cagliari, neapolitańska miejscowość Alghero, nadmorski kurort Porto cervo oraz wyspa La Maddalena. Dla fanów antyku warto zobaczyć nuraghe – unikatowy rodzaj mezalitowych kamiennych wież wybudowanych jeszcze w epoce żelaza.

Ateny

Ateny to stolica Grecji i jedno z najstarszych miast na świecie. Jest ono także jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Europie. Ateny jako kolebka demokracji słyną z wielu historycznych i kulturowych zabytków, takich jak Akropol, Partenon i Olimpijski Stadion. W mieście można także zwiedzić wiele muzeów, parków i innych atrakcji turystycznych. Jednak nie samą historią człowiek żyje, nocą miasto ma do zaoferowania wiele życia kulturalnego i rozrywkowego, liczne kluby, bary i restauracje zapewnią doskonałą zabawę na każdym kroku.

Paryż

Paryż to stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną. Zdecydowana większość zabytków i atrakcji turystycznych Paryża znajduje się na wyspie La Cité, na lewym brzegu Sekwany. Znajdziemy tu m.in. Katedrę Notre Dame, Muzeum Luwr, Łuk Triumfalny czy wieżę Eiffla. Paryż jest znany także jako stolica mody, a tutejsze ulice są pełne eleganckich butików. Restauracje oferują najlepsze dania kuchni francuskiej, a kawiarnie i bistra przyciągają swoim klimatem.

Edynburg

Edynburg to miasto w Wielkiej Brytanii, stolica Szkocji. Jest znany ze swojego zamku w centrum miasta, znakiem charakterystycznym są również kręte i wąskie uliczki (tzw. wąskie uliczki), które tworzą niepowtarzalny klimat miasta. Niewątpliwie uroku dodają tu liczne bary i puby, które są idealnym miejscem na spędzenie wieczoru. Jest to również miasto, w którym odbywa się jeden z najważniejszych festiwali muzycznych w Wielkiej Brytanii – Festiwal Fringe, który odbywa się w sierpniu. 

Stambuł

Stambuł jest położony zarówno w Europie jak i Azji, nad Morzem Marmara i Zatoką Bosfor. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Turcji. Przez wiele lat Stambuł był stolicą różnych imperiów, dlatego można tu zobaczyć wpływy wielu kultur, co bardzo pozytywnie odbija się na jego atmosferze. Najbardziej popularnymi zabytkami są Meczet Sułtana Ahmeta, Hagia Sophia, Pałac Topkapi i Bazylika św. Szczepana. B